Kas yra sveikata

Kad ir kokio tikslo nuspręstume siekti, mūsų pastangos bus bevertės, jei nežinosime kur tiksliai mes einame ir ką nuėję tikimės rasti. Taigi, pirmiausia reikia apsibrėžti, kas yra sveikata.

Manau, kad sveikatą kiekvienas suprantame skirtingai. Tai priklauso ir nuo amžiaus, ir nuo išsilavinimo, ir nuo aplinkos, kurioje gyvename.

Vaikystėje apie sveikatą negalvojau. Tik instinktyviai bėgdavau slėptis po stalu, kai suprasdavau, kad į mane kėsinasi atšipusia adata besibaigiantis stiklinis daiktas (greičiausiai penicilino pripildytas tarybinių laikų švirkštas), ketindamas sukelti žvėrišką skausmą.

Paauglystėje man, kaip daugumai bendraamžių, sveikata rūpėjo mažiausiai, nes tuo metu mes ieškojome atsakymų į kur kas svarbesnius, gal net hamletiškus, laisvės, gyvybės ir mirties klausimus.

Labiausiai sveikata tapo aktuali, kai į pasaulį pasibeldė mūsų vaikai. Tuomet labai greitai tapau košyčių ir kakučių eksperte bei pusiau pediatre, galinčia autoritetingai pareikšti savo nuomonę bet kokiais vaikų sveikatos klausimais. Ir tik gerokai paaugus vaikams, susimąsčiau apie savo pačios sveikatą.

Kad ir kaip norėtume pasikliauti medicinos pažanga, deja, nuo jos priklauso tik 10 proc. mūsų sveikatos. Dar po 20 proc. lemia paveldėti genai ir aplinka, kurioje gyvename. O taip vadinamą liūto dalį – net 50 proc. – sudaro mūsų gyvenimo būdas (mityba, judėjimas, žalingi ir naudingi įpročiai, miego režimas, streso valdymas, harmonija su savimi ir pan.).

Pasaulio sveikatos organizacija dar 1948 m. sveikatą apibrėžė kaip asmens ir visuomenės fizinę, psichinę ir socialinę gerovę, o ne vien tik ligos ar negalios nebuvimą. Kitaip tariant, kad būtum sveikas, neužtenka puikiai sutarti su savo kūnu ir protu, dar reikia gerai jaustis tave supančios aplinkos ir aplinkinių tarpe. Pagal šį apibrėžimą sveikos visuomenės pamatyti jau nesitikiu, tačiau savo sveikatą pastiprinti vilties dar neprarandu.

Kaip sako medikai, sveikų žmonių nėra, yra tik nepakankamai ištirti. Tai, kol mūsų dar pilnai neištyrė ir neįtikino, kad kažkur mumyse ar šalia mūsų tūno tiksinčios bombos, pamėginkime stiprinti savo fizinę, psichinę ir socialinę sveikatą. Po mažą žingsnelį ir nuo šiandien.